• EkoEksperymantarium

• EkoEksperymantarium stało się już tradycją. Uczniowie czwartych klas przekonali się, że przyszłość Ziemi można zmienić bez wychodzenia z klasy. Dzięki wizycie w wirtualnym domu, lesie i łamigłówkom można łatwo zrozumieć, jak wielkie znaczenie dla środowiska ma zmiana drobnych nawyków. Po przebytym kursie, uczniowie otrzymali tytuł Mistrza Ekologii.

• Dzień Ziemi

• Jak co roku Nasza Szkoła zorganizowała obchody „Dnia Ziemi” . W piątek tj. 22 kwietnia 2022 roku już z samego rana przedstawiciele poszczególnych klas zaopatrzeni w plakaty, transparenty i ulotki  zorganizowali „happening” w którym uświadamiali przechodzących obok – rodziców, uczniów i nauczycieli o zagrożeniach dla środowiska przyrodniczego wynikających z działalności człowieka.

Dużą pomysłowością, kreatywnością i zaangażowaniem wykazali się uczniowie młodszych klas I-III, którzy wzięli udział w pokazie „ Śmieciomody”. Celem naszej zabawy było zwrócenie uwagi jak ważna jest segregacja i recykling przy tak ogromnych ilościach wytwarzanych śmieci przez człowieka. I miejsce w tej kategorii zdobył uczeń klasy 1b Maksymilian Strona, II miejsce ex aequo uczennice:  Zuzanna Wnęk (kl.1b) i Oliwia Ostafin (kl. 3a), III miejsce przypadło ex aequo aż trzem uczniom: Juli Karkuli (kl.1a), Tomaszowi Ciaputa i Martynie Oskwarek z klasy 1b. Za pomysłowy eko-strój wyróżnieni również zostali : Antoni Obonia, Sandra Matlak z klasy 1b oraz Amelia Stokłosa  z klasy 2a. Wszystkim biorącym udział w tej konkurencji serdecznie dziękujemy i gratulujemy.

Po tym ciekawym i widowiskowym pokazie mody przeszliśmy do kolejnej konkurencji tego dnia, a był nim konkurs wiedzy ekologicznej. Główne hasło konkursu brzmiało „ Porządek i nieporządek w przyrodzie”. Do rywalizacji przystąpiło 48 uczniów. Konkurs wiedzy odbył się w dwóch kategoriach wiekowych 4-6 oraz 7-8. I miejsce w młodszym przedziale wiekowym zdobyła Aleksandra Tekieli – uczennica klasy 5a,II  miejsce ex aequo Anna Łabędź (kl.4a) i Patryk Skrzeczek (kl.5a), natomiast III miejsce Szymon Kania (kl.5a). W kategorii wiekowej 7-8 miejsce I z maksymalną ilością punktów zdobyła uczennica klasy 8a - Joanna Matlak, II miejsce Weronika Ostafin (kl.8b), natomiast III miejsce uczeń klasy 7a – Kacper Partyka. Wszystkim zwycięzcą  serdecznie gratulujemy dużej wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska.

Pozostali uczniowie realizowali się w konkursie plastycznym. Ich zadaniem było zaprojektowanie i wykonanie plakatu, przedstawiającego sposoby dbania o Naszą wspólną planetę Ziemię. Powołana komisja konkursowa wybrała klasę 8b jako zwycięzców tej kategorii; II miejsca zajęła klasa 4a, natomiast 4b, 7a,7b wywalczyły trzecie miejsce na podium.

Wszystkim uczniom gratulujemy i dziękujemy za duże zaangażowanie w obchodach Dnia Ziemi !!!

• Przedstawienie

• 13 kwietnia 2022 r. w bibliotece szkolnej miała miejsce inscenizacja legendy o Bazyliszku, którą przygotowała klasa 4a pod opieką p. Teresy Kaczmarczyk. Przedstawienie obejrzały przedszkolaki i uczniowie z klas 1-3. Nagrodzili "aktorów" gromkimi brawami za piękną grę i świetne przygotowanie rekwizytów.

Była to okazja do zachęcenia dzieci do korzystania z zasobów biblioteki.

Teresa Kaczmarczyk

• „Polubić ortografię”

• Wiosenne pejzaże ortografią malowane to następne zadanie, które wykonali uczniowie klas młodszych w ramach innowacji pedagogicznej „Polubić ortografię”.

Kolejnym zadaniem było zrobienie słowniczków ortograficznych. Najpierw dzieci gromadziły słownictwo, potem utrwalały pisownię wyrazów trudnych, a na koniec tworzyły barwne ortogramy.
            I tak powstały pięknie ilustrowane słowniczki ortograficzne.

Uczniowie klas pierwszych co dopiero zaczęli zgłębiać tajniki świata ortografii. Mieli okazję poznać słownik ortograficzny, co w nim się znajduje, a następnie z dużym zaciekawieniem  znajdywali trudne wyrazy. Uzupełniali również ciekawe karty, które pomogły im zapamiętać pisownię wyrazów z daną trudnością ortograficzną.

Klasa druga i trzecia kontynuowała utrwalanie pisowni trudnych słów. W razie potrzeby zaglądali do  słownika ortograficznego. Układali również liczne krzyżówki do poszczególnych haseł.

Wychowawcy klas I-III

• Eksperymenty

• Dnia 31.03.2022r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w eksperymentach z użyciem suchego lodu. Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czym jest suchy lód, jak powstaje, jaką ma temperaturę, jak reaguje z różnymi  substancjami oraz czym jest sublimacja.  Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci, szczególnie wtedy gdy w powietrzu unosiła się  czarodziejska „mgła” lub gdy po dodaniu do suchego lodu mydła w płynie tworzyły się ogromne bańki i słychać było dziwne odgłosy. Dzieci były zaciekawione przebiegiem zajęć, aktywne i pełne inwencji. Emocjom nie było końca.

• W Parku Rozrywki HIPHOP

• Tegoroczne przywitanie wiosny miało inny charakter niż zwykle. Uczniowie klas młodszych, aby przywitać kalendarzową wiosnę udali się na wycieczkę do Parku Rozrywki HIPHOP w Myślenicach. Oprócz świetnej zabawy na różnego rodzaju atrakcjach dzieci rozwiązywały zagadki o zmianach nadchodzących w przyrodzie wczesną wiosną oraz udzielały odpowiedzi na pytania dotyczące oznak wiosny na zasadzie prawda, fałsz. Na zakończenie pobytu w krainie zabaw dzieci brały udział w zajęciach plastycznych. Każda klasa wykonała postać Pani Wiosny. Piękne prace dzieci zabrały do szkoły i udekorowały nimi swoje klasy. To były udane zajęcia.