• Program grantowy „Mali mistrzowie matematyki”

Program grantowy realizowany w ramach programu "Rosnę z matematyką" w oddziałach A i B od 1 lutego do 31 maja 2023 roku. Program finansowany przez mBank. Głównym założeniem projektu jest podnoszenie umiejętności matematycznych przedszkolaków, motywowanie ich do zdobywania wiedzy, zwiększenie aktywności na zajęciach, ukazania atrakcyjności matematyki poprzez stosowanie technologii informatycznej, wskazania jej praktycznego zastosowania w życiu codziennym, rozwijanie logicznego rozumowania.

Cele projektu:

• Rozbudzenie dziecięcej aktywności i samodzielności poprzez działanie z zakresu edukacji matematycznej.
        • Nabywanie wiadomości i umiejętności poprzez działanie z zakresu edukacji matematycznej
        • Rozwijanie umiejętności praktycznego zastosowania kompetencji matematycznych w codziennym życiu.

Opis projektu.

Głównym założeniem projektu jest podnoszenie umiejętności matematycznych przedszkolaków, motywowanie ich do zdobywania wiedzy, zwiększenie aktywności na zajęciach, ukazania atrakcyjności matematyki poprzez stosowanie technologii informatycznej, wskazania jej praktycznego zastosowania w życiu codziennym, rozwijanie logicznego rozumowania. Treści matematyczne będą również realizowane podczas zabaw ruchowych na terenie przedszkola lub poza nim w części przeznaczonej na zabawy na świeżym powietrzu. Projekt realizowany będzie od początku lutego do końca maja 2023 roku W każdy miesiącu będą zorganizowane zajęcia z kodowania. W lutym zostaną utworzone w salach kąciki matematyczne „Matematyczne skarby” i „Lubimy planszówki” oraz zorganizowany Dzień Figur Geometrycznych. W marcu będzie spotkanie z nauczycielem matematyki, pokaz przyrządów matematycznych i zwiedzanie sali matematycznej w szkole oraz zostanie zorganizowany Dzień Matematyki. W kwietniu dzieci sześcioletnie będą uczestniczyły lekcji matematyki w klasie I Szkoły Podstawowej. W maju będą zorganizowane podchody matematyczne na placu zabaw oraz konkurs „Rodzinna matematyka”, w którym będą mogli wziąć udział dzieci wraz z rodzicami. Ich zadaniem będzie wykonać grę lub zabawkę do wykorzystania w ćwiczeniach z zakresu edukacji matematycznej. Najpiękniejsze i najciekawsze prace będą nagrodzone.

Planowane efekty:

1. Zwiększenie zainteresowań dzieci matematyką i samodzielnością w działaniach.
        2. Wzrost wiedzy i umiejętności dzieci z zakresu edukacji matematycznej.
        3. Zdobycie umiejętności praktycznego zastosowania kompetencji matematycznych w codziennym życiu.

Utworzone w salach kąciki matematyczne "Matematyczne skarby" i "Lubimy planszówki"

Pierwsze zajęcia z kodowania w ramach projektu w dniu 20.02.2023 roku w grupie A i B

Cel: określanie i tworzenie kodów dla wybranych obrazków

DZIEŃ FIGUR GEOMETRYCZNYCH w dniu 28.02.2023 r.

W tym dniu dzieci utrwalały sobie przez zabawę znajomość figur geometrycznych. Zostały zorganizowane zabawy z wiatrakiem matematycznym. Dzieci szukały figur geometrycznych w sali i je przeliczały. Układały w grupach różne mozaiki i opracowały kody do utworzenia poszczególnych figur na macie. Na koniec wraz z nauczycielem tworzyły ze swoich ciał figury geometryczne.

Drugie zajęcia z kodowania w dniu 9 kwietnia

Cel: ćwiczenie orientacji w przestrzeni

DZIEŃ MATEMATYKI w dniu 14.03.2023 r.

W tym dniu przedszkolaki brały udział w różnych zabawach i grach matematycznych z elementem rywalizacji - quiz wiedzy matematycznej, wspólne stworzenie gry, układanie mozaiki, domina matematycznego, rytmów, zabawy z tangramem i wiatrakiem matematycznym itp. Wykonywały ćwiczenia w mierzeniu długości, w porównywaniu wagi różnych przedmiotów, sprawdzali co jest cięższe a co jest lżejsze oraz ile kubków z wodą mieści się w różnych wielkościowo butelkach. Na koniec każde dziecko dekorowało wybraną przez siebie cyfrę według własnego pomysłu.

Zajęcia otwarte z rodzicami w dniu 24.03.2023 r.

Zwiedzanie sali matematycznej, spotkanie z nauczycielem matematyki w szkole i pokaz przyrządów matematycznych w dniu 29.03.23 r.

Trzecie zajęcia z kodowania w dniu 5 kwietnia

Cel: stworzenie kodu, czyli drogi jaką ma do pokonania robot Superdoc, aby dojść do wyznaczonego celu, kształtowanie logicznego myślenia, orientacji przestrzennej, pamięci oraz pobudzanie wyobraźni, wyzwalanie kreatywności.

Udział sześciolatków w lekcji matematyki w klasie I Szkoły Podstawowej w dniu 28 kwietnia

Czwarte zajęcia z kodowania w grupie "B" w dniu 8.05.2023 r.

Zajęcia z kodowania i programowania w grupie "A" w dniu 10.05.2023 r.

Podchody matematyczne na placu zabaw  w dniu 11.05.2023 r.

Konkurs plastyczno - matematyczny pt."Rodzinna matematyka"